پژوهشکده‌ها

پژوهشکده علوم اجتماعی

وب‌سایت پژوهشکده

پژهشکده علوم اجتماعی دانشگاه شیراز با هدف ساماندهی مراکز تحقیقاتی در زمینه علوم‌اجتماعی (مرکز جمعیت‌شناسی، مرکز مطالعات اجتماعی زنان و مرکز منطقه‌ای مطالعات اجتماعی – روان‌شناختی جوانان) تقویت سازمان‌یافته ابعاد نظری و عملی پژوهش در علوم‌اجتماعی و حمایت از آموزش‌های علوم‌اجتماعی به لحاظ کارآیی و کاربردی، در دانشگاه شیراز فعال گردیده است.

 

پژوهشکده نجوم، اختر فیزیک و فناوری ابزارهای نجومی

وب‌سایت پژوهشکده

رصدخانه ابوریحان بیرونی توسط آقای دکتر یوسف ثبوتی و با همکاری آقای دکتر فرانسیس گانین (ادوارد) در سال 1354 راه‌اندازی و تأسیس شد و فعالیت‌های این مرکز کم و بیش در طول سه دهه گذشته ادامه داشته است. از جمله اهداف این مرکز تحقیقاتی می‌توان انجام تحقیقات و رصدهای حرفه‌ای در زمینه نجوم و اختر فیزیک ذکر کرد. در این مرکز فعالیت‌های دیگر همچون آموزش و تعلیم دانشجویان، ترویج و اشاعه دانش نجوم و... در کنار اهداف فوق صورت می‌گیرد. تنها مرکز نجومی در ایران که می‌توان از لحاظ امکانات و توانایی با این مرکز رصدخانهای مقایسه کرد، رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی دانشگاه تبریز میباشد. رصدخانه ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز فعال‌ترین مرکز رصدخانه‌ای کشور و نخستین رصدخانه پس از رصدخانه مراغه (قرن هشتم هجری) است که در ایران تأسیس شد و تاکنون در میان رصدخانه‌های فعال و حرفه‌ای جایگاه نخست را در زمینه تحقیقات و رصدهای نجومی به خود اختصاص داده است.

 

پژوهشکده نانو تکنولوژی

وب‌سایت پژوهشکده

پژوهشکده فناوری نانو دانشگاه شیراز فعالیت رسمی خود را در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۶ آغاز نموده و تاکنون موفق به انجام اقدامات شایان توجهی در راستای گسترش، هدفمند کردن و ارتقای سطح کیفی فعالیت های پژوهشی محققین دانشگاه شیراز در زمینه فناوری نانو گردیده است. در حال حاضر بیش از ۳۰ تن از پژوهشگران دانشگاه شیراز در قالب گروه های تحقیقاتی در زمینه های نانو الکترونیک، نانوبیو، نانو شیمی، نانو فیزیک، نانو مواد، نانو محاسبات، نانو مهندسی شیمی و نانو مکانیک مشغول به تحقیق و فعالیت می باشند. هدف از تأسیس این مرکز، ایجاد بستری مناسب برای فعالیت پژوهشگران حوزه فناوری نانو در دانشگاه شیراز، هماهنگ نمودن فعالیت های متونع، فراهم آوردن زمینه ای مساعد برای نزدیکی و ارتباط هرچه بیشتر تخصص های گوناگون این فناوری نوین، و نیز تلاش در جهت تولید علم و گسترش مرزهای دانش در سطح جهانی و آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص در زمینه نانو فناوری می باشد.

 

پژوهشکده بیوتکنولوژی

وب‌سایت پژوهشکده

 

خوشبختانه با درایت و تأکید مقام معظم رهبری و مسئولین محترم نظام جمهوری اسلامی ایران، در راستای تحقق چشم انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران به جنبش نرم افزاری و بهبود سطح کیفیت و امنیت زندگی مردم، سند ملی راهبرد زیست فناوری (ایران سبز) در جمهوری اسلامی ایران تدوین و تصویب شده است که مجموعه زیست فن­اوری دانشگاه شیراز در سال ۱۳۸۴ تأسیس گردد.


پژوهشکده صنایع نفت و گاز فرا ساحلی

وب‌سایت پژوهشکده

 

 

 

پژوهشکده علوم و فنون دریا

وب‌سایت پژوهشکده

 

 

 

پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز

وب‌سایت پژوهشکده

پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز در دانشگاه شیراز در سال های ابتدایی دهه 80 شمسی با تاسیس مرکز تحقیقات ازدیاد برداشت نفت در دانشکده مهندسی تاسیس و در حال حاضر در دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز فعالیت می‌نماید. این پژوهشکده با هدف تربیت نیروی فارغ التحصیل دانشگاهی و انجام مطالعات و پروژه های عملیاتی و پژوهشی فعالیت خود را گسترش داد. پژوهش‌های این مرکز در 4 حوزه شامل، ازدیاد برداشت نفت، بهبود برداشت نفت، محیط زیست و ژئوتکنیک بصورت آزمایشگاهی و شبیه سازی با تکیه بر فناوری‌های روز دنیا و بصورت بین رشته‌ای انجام می گردد. از دستاوردهای پژوهشکده ازدیاد برداشت، انجام پژوهش‌های بنیادی و کاربردی از مقیاس حفره تا مقیاس میدان، انتشار دهها مقاله علمی در مجلات و همایش‌های علمی ملی و بین المللی، به انجام رساندن موفقیت آمیز بیش از 10 پروژه صنعتی با حمایت شرکت ملی نفت ایران با همکاری گسترده میان رشته‌های مختلف در دانشگاه شیراز، دانشگاه های داخل کشور و دانشگاه های بین المللی می توان اشاره نمود. این پژوهشکده در حال حاضر دارای گروه های تحقیقاتی فعال زیر می باشد:
  •  مرکز ازدیاد برداشت از مخازن نفتی
  • گروه شبیه سازی و مدل سازی مخزن
  • گروه ازدیاد برداشت از مخازن گاز میعانی
  • گروه تحقیقاتی فیزیک سنگ دیجیتال
  • گروه بازیابی و بهره برداری از مخازن گاز میعانی