مرکز نوآوری و کارآفرینی

برخی از رویکرد های مرکز نوآوری و کارآفرینی دانشگاه شیراز:

 

برگزاری و حمایت ازمسابقات/رویدادها و کارگاه های آموزشی کارآفرینی در حوزه کسب و کار

آموزش دانشجویان و مدرسین دانشگاه


حمایت مالی از طرح های پژوهشی کارآفرینی دانشجویی
 

ارائه مشاوره در خصوص طرح های کسب و کار، خدمات و امور حقوقی، فنی و مهندسی، معماری و شهرسازی،  خدمات مالکیت فکری و شرکت های دانش بنیان

آدرس سایت مرکز نوآوری و کارآفرینی:  http://iec.shirazu.ac.ir

 

 

 

 

                                                                                                        

 

 

 

 

 

 

 

  مدیر مرکز نوآوری و کارآفرینی : دکتر محمد مهدی عارفی      

[معرفی مرکز نوآوری و کارآفرینی]

با توجه به نقش و اهمیت کارآفرینی در توسعه اقتصادی کشور و لزوم پرداختن دانشجویان و دانش­ آموختگان دانشگاهی به فعالیت­ های کارآفرینانه به جای جست و جوی اشتغال در سازمان­ های موجود، سیاست‌گذاران و برنامه ­ریزان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را  بر آن داشت که در اواخر سال ۱۳۷۹ طرح توسعه کارآفرینی در دانشگاه­ های کشور (کاراد) را تدوین و به ۱۲ دانشگاه مجری از جمله دانشگاه شیراز ابلاغ نماید. مسئولیت اجرایی این طرح در دانشگاه شیراز به عهده معاونت پژوهشی دانشگاه گذاشته شد و از سال ۱۳۸۰ این مرکز رسماً فعالیت خود را آغاز کرد.

 مرکز کارآفرینی دانشگاه شیراز بدلیل پراکندگی واحدهای دانشگاهی دانشگاه شیراز بر حسب ضرورت، در برخی دانشکده­ ها هسته کارآفرینی تشکیل داده است.

این مرکز هر ماه یک جلسه با حضور رئیس مرکز کارآفرینی و رؤسای هسته­ های کارآفرینی دانشکده ­ها برگزار می ­نماید که شرکت­ کنندگان در آن به بررسی فعالیت­ های انجام گرفته در طول یک ماه گذشته و هماهنگی های لازم جهت انجام فعالیت­­ های آینده و همچنین بررسی و تصویب طرح ­ها و کارگاه ­های تقاضا شده از طرف هسته های کارآفرینی می پردازند. طرح ­ها و کارگاه­ های مطرح شده در این جلسه قبلاً در هسته کارآفرینی دانشکده ­های مربوطه مطرح و به تصویب رسیده است.

نتیجه این جلسات بررسی و تصویب دهها طرح و کارگاه آموزشی در طول سال می باشد که بسیاری از آن ها تاکنون به انجام رسیده و گام­­­ های مؤثری در زمینه رشد تفکر کارآفرینی در دانشگاه شیراز برداشته شده است.

[شرح وظایف ]

 • حمایت از کارگاه های کارآفرینی
 • برگزاری کنفرانس کارآفرینی 
 • آموزش مدرسین دانشگاه
 • حمایت از طرح های پژوهشی کارآفرینی دانشجویی
 • همکاری با رسانه ها جهت تبلیغ و آموزش کارآفرینی
 • افزایش آگاهی دانشجویان در خصوص کارآفرینی
 • ارائه مشاوره در خصوص طرح کسب و کار
 • عقد تفاهم نامه با سازمان ها (همانند صنایع دستی) جهت حمایت از کارآفرینی
 • انجام سایر امور محوله از سوی مقام مافوق
 • ساماندهی شرکتهای دانش بنیان دانشگاهی
 • پیگیری تاسیس مرکز رشد (مرکز نوآوری و تجاری سازی ) دانشگاه شیراز
 • مشاوره دانشجویان و اعضای هیات علمی جهت تاسیس شرکتهای دانش بنیان

[ارتباط با مرکز]

آدرس: شیراز ـ بلوار جمهوری اسلامی ـ ساختمان مدیریت دانشگاه شیراز ـ طبقه پنجم ـ مرکز نوآوری و کارآفرینی

کدپستی: 84334-71946

شماره تلفن  مستقیم: 36134114

داخلی:4114

 

مدیر دفتر فناوری و مالکیت فکری : دکتر حبیب دانش منش         استاد بخش مواد - دانشکده مهندسی

[ معرفی مالکیت فکری]

هرگاه سخن از دارایی به میان می آید ناخود گاه ذهن انسان به سمت مصادیق عینی مالکیت همچون پول ، زمین ، کالا و ... سوق پیدا می کند، این در حالی است که در دنیای امروز نوع دیگری از مالکیت مورد توجه قرار گرفته است که به مراتب از داراییهای ملموس ، پر اهمیتترمی باشد و از آن با عنوان مالکیت فکری (intellectual property ) یاد می شود . در واقع این نوع دارایی محصول هوش انسانی بوده و در مقایسه با سایر کالا ها و محصولات دارای خصایص منحصر به فردی می باشد از جمله آنکه این نوع دارایی نتیجه مستقیم کار فکری انسان بوده و در اثر مصرف از بین نمی رود و دیگر آنکه  به راحتی عرضه شده و قابلیت تکثیر دارد. مسلما به دست آوردن هر نوع مالکیت منجر به اخذ حقوقی خواهد شد و در زمینه دارایی های فکری حقوق مالکیت فکری پدید می آید .حقوق مالکیت فکری (IPR) در معنای وسیع کلمه عبارتست از حقوق ناشی از آفرینش ها و خلاقیت های فکری در زمینه های علمی ، صنعتی ، ادبی و هنری این حقوق به دو حوزه تقسیم می شود : یکی حقوق مالکیت صنعتی و دیگری حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق جانبی آن که به طور کلی از آن به حق نسخه برداری (کپی رایت) نام برده می شود. در میان مصادیق مختلف مالکیت صنعتی همچون پتنت ، علائم تجاری ، اسرار تجاری و .. ، ثبت اختراع به لحاظ نقشی که در زندگی بشر و پیشرفت انسان ها دارد ، از اهمیت خاصی برخوردار است. پتنت حقی انحصاری است که در قبال اختراع انجام شده به مخترع یا نماینده قانونی او اعطا می شود . به عبارت دیگر سندی است که توصیف کننده یک اختراع بوده و بر اساس در خواست متقاضی به وسیله یک اداره دولتی یا یک اداره  منطقه ای به نیابت از چند کشور صادر می شود و حمایت قانونی و اختیار بهره برداری (تولید، استفاده ، فروش و صادرات ) یک اختراع را به صاحب آن در محدوده زمانی خاص (عمدتا 20 سال ) اعطا می نماید . باید توجه داشت که پتنت مجوز تولید محصول اختراعی نیست بلکه تنها دیگران را از تولید آن باز می دارد .پتنت جهت حمایت از مفاهیم ، روشهای ، ابزار یا فرآیندهای که جدید ، مفید ، غیر بدیهی باشند، بکار گرفته می شود . 

درموافقت نامه:Agreement on Trade Related Aspects of Intellectual Property Rights TRIPS که در سال 1394 میلادی به منظور حمایت از حقوق مالکیت فکری در سطح بین المللی بین سازمان تجارت جهانی (WTO)  و سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO: World Intellectual Property Organization) منعقد گردید ، مقرر شد تنها اختراعاتی قابلیت پتنت شدن را داشته باشند که اولاً دارای یک گام نوآوری هستند و ثانیا پتانسیل کاربرد صنعتی را دارا  می باشند . پتنت ها نه تنها از دارندگان خود حمایت می کنند بلکه تأمین کننده اطلاعات ارزشمندی برای نسلهای آینده محققان و مخترعان نیز می باشند.

تاریخچه دفتر: 

بنابر ضرورت از سال 1388 اداره کل مالکیت صنعتی ایران داوری طرحهایی را که جهت ثبت اختراع به اداره ثبت اختراع ارجاع می گردیده را بر عهده چند دانشگاه مرجع و موسسه علمی کشور گذاشته که در منطقه جنوب کشور دانشگاه شیراز قبول مسئولیت نموده و با دارا بودن اعضای هیات علمی خبره در اکثر رشته ها، بطور علمی و دقیق ادعاهای اختراع مراجعین را داوری و نتیجه را در اختیار اداره ثبت اختراعات کشور قرار می دهد. 

[ شرح وظایف]

·        بررسی علمی کلیه ادعاهای نوآوری و تأیید یا رد آن

·        تلاش برای ثبت نوآوریها و اختراعات

·        تلاش برای ایجاد زمینه خرید و فروش نوآوری

·        حمایت مالی و معنوی از مخترعین و نوآوران با تاسیس مرکز نوآوری و تجاری سازی  یا مرکز رشد دانشگاه ( دردست اقدام)

[ارتباط با دفتر]

شیراز ـ میدان ارم ـ ابتدای بلوار جمهوری اسلامی ـ ساختمان مدیریت دانشگاه شیراز ـ طبقه پنجم ـ دفتر مالکیت فکری. کد پستی: 84471-71946

تلفن: 36134728-071 و 07136274290

آدرس پست الکترونیکی: davari.shirazu@gmail.com

ساعات مراجعه: شنبه تا سه شنبه از ساعت 8 تا 12  و  13 تا 15

[اساسنامه مرکز کارآفرینی دانشگاه شیراز]

اساسنامه

[دستورالعمل اجرایی هسته های نوآوری و کارآفرینی دانشکده ها]

 

[آیین نامه و مزایای عضویت در هسته ها و مرکز نوآوری و کارآفرینی دانشگاه شیراز]

آیین نامه و مزایا

 

[طرح کاراد]

[کلیات]

از آنجا که‌ در گذشته‌ متأسفانه‌ برنامه‌ریزی جامع‌ و کلان‌ برای ترویج‌، پرورش‌، آموزش‌ و گسترش‌ کارآفرینی و حمایت‌ ازکارآفرینان‌ توسط‌ دولت‌ انجام‌ نشده‌ و تسهیلات‌ مالی، حمایتی، قانونی و فضای فرهنگی مناسب‌ برای توسعه‌ کارآفرینی در سطح‌ جامعه‌، از جمله‌ در سطح‌ دانشگاه های کشور به‌ عنوان‌ بخش‌ پیشرو در توسعه‌ کارآفرینان‌ توسعه کشور، شکل‌ نگرفته‌ است‌، دربرنامه سوم‌ توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران‌ موضوع‌ کارآفرینی و بخصوص‌ بُعد آموزش‌ و پرورش‌ کارآفرینان‌ مورد توجه‌ خاص‌ قرار گرفت‌ و طرح‌ و اعتبارات‌ خاصی در قالب‌ این‌ برنامه‌ و برنامه‌های بودجه‌ سالیانه‌ کشور برای گسترش‌ و توسعه کارآفرینی در سطح‌ چند وزارتخانه‌ و سازمان‌ دولتی مرتبط‌ پیش‌بینی شده‌ است‌. این‌ طرح‌ از آغاز برنامه سوم‌ توسعه‌ در سطح‌ وزارت‌ صنایع‌ و معادن‌؛ وزارت‌ جهاد کشاورزی؛ وزارت‌ بهداشت‌، درمان‌ و آموزش‌ پزشکی؛ وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری و جهاد دانشگاهی به‌ دلیل‌ ارتباط‌ تنگاتنگ‌ این‌ موضوع‌ با فعالیت های آن ها پیگیری و در حال‌ اجرا می باشد. در وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری این‌ طرح‌ به‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور سپرده‌ شده‌ و با عنوان‌ «طرح‌ توسعه کارآفرینی در دانشگاه های کشور» (کاراد) دنبال‌ می شود که‌ در ادامه‌ اهداف‌، برنامه‌ها، ساختار و اعتبارات‌ آن‌ به طور اختصار بیان‌ می شود:

     1. اهداف‌ طرح‌ کاراد: به‌ دلیل‌ اهمیت‌ و نقش‌ کارآفرینان‌ در توسعه‌، در دو دهه گذشته‌، برنامه‌های آموزشی و پژوهشی ویژه‌ای را به‌ شکل‌ متنوع‌ برای پرورش‌ و آموزش‌ کارآفرینان‌ در دانشگاه های کشورهای پیشرفته‌ و درحال‌ توسعه‌ ارائه‌ می گردد. هدف‌ اصلی از اجرای این‌طرح‌ توسط‌ وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری، سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور با همکاری دانشگاه ها نیز پرورش‌ و آموزش‌ کارآفرینان‌ توسعه‌ در دانشگاه های کشور می باشد. لیکن‌ به‌ دلیل‌ تازگی مفهوم‌ و سابقه‌ این‌ موضوع‌ حتی در بین صاحبنظران‌، پژوهش‌ و ترویج‌ موضوع‌ کارآفرینی جهت‌ ترغیب‌ دانشجویان‌ و فارغ‌التحصیلان‌ به‌ این‌موضوع‌ و پرورش‌ اساتید و تهیه‌ و تدوین‌ متون‌ آموزشی نیز از اهداف‌ این‌ طرح‌ به‌ شمار می‌رود. اهم‌ اهداف‌ طرح‌ کاراد به‌ منظور تحقق‌ اهداف‌ برنامه‌ سوم‌ توسعه‌ در امر آموزش‌ و پرورش‌ کارآفرینان‌ توسعه‌، در چارچوب‌ ردیف های اعتباری مندرج‌ در قانون‌ بودجه‌ سالانه‌ به‌ شرح‌ زیر است‌:

 • ترویج‌، ترغیب‌ و ارتقاء روحیه‌ و فرهنگ‌ کارآفرینی و تلاش‌ در جامعه‌ دانشگاهی
 • ترغیب‌ و جذب‌ جامعه دانشگاهی به‌ آموزش‌ دوره‌های کارآفرینی
 • گسترش‌ تحقیقات‌ تفصیلی در خصوص‌ کارآفرینان‌، پروژه‌های کارآفرینی، محیط‌ و فضای کارآفرینان‌ و سایر زمینه‌های مرتبط‌، با توجه‌ به‌ شرایط‌ و مقتضیات‌ ایران‌
 • آگاه‌ سازی جامعه‌ دانشگاهی در مورد کارآفرینی، کارآفرینان‌ و نقش‌ آن ها در رونق‌ اقتصادی و ایجاد اشتغال‌ و رفاه‌

     2. برنامه‌ها و راهبردهای طرح‌ کاراد: برای رسیدن‌ به‌ اهداف‌ فوق‌ برنامه‌ها و راهبردهای زیر مدنظر می باشد:

 • بسترسازی و حمایت‌های مالی‌، مشاوره‌ای و اطلاعاتی لازم‌ در جهت‌ راه‌اندازی فعالیت های کارآفرینانه‌ دانشجویان‌
 • ترویج‌ و ترغیب‌ دانشجویان‌ در شرف‌ فراغت‌ از تحصیل‌ جهت‌ آشنایی با ایجاد کسب‌ و کارهای کارآفرینانه‌، با اجرای برنامه‌های ترویجی از قبیل‌ سمینارها، کارگاه ها، برنامه‌های تصویری و تبلیغی
 • ارائه‌ آموزش‌های کارآفرینی در قالب‌ سمینارها و کارگاه های تخصصی، دروس‌ انتخابی و ایجاد رشته‌ کارآفرینی
 • تربیت‌ مربیان‌ و اساتید آموزش‌های کارآفرینی
 • برنامه‌ریزی، تدوین‌ و تأمین‌ محتوا و ابزارها و امکانات‌ آموزش‌ کارآفرینی
 • شناسایی، انتخاب‌ و تشویق‌ کارآفرینان‌ برگزیده‌ سال‌ و برگزاری جشنواره‌ کارآفرینی
 • انتقال‌ دانش‌ و دستاوردهای تحقیقاتی مرتبط‌ با کارآفرینی از خارج‌ به‌ داخل‌ کشور، با همکاری مراکز کارآفرینی دانشگاه ها و مؤسسات‌ پژوهشی

     3. ساختار طرح‌ کاراد: ساختار طرح‌ کاراد به طور تفصیل‌ در آئین‌نامه‌ اجرایی طرح‌ بیان‌ شده‌ است‌؛ لذا در این‌ قسمت‌ به‌ منظور آشنایی اولیه‌، به طور مختصر به‌ آن‌ اشاره‌ می گردد:

 • شورای مرکزی کارآفرینی: این‌ شورا به‌ منظور سیاست گذاری، هدایت‌، حمایت‌ و نظارت‌ بر اجرای بهینه‌ طرح‌ کاراد تشکیل‌ شده‌ که‌ ترکیب‌ آن‌ شامل‌ وزرای علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری؛ صنایع‌ و معادن‌؛ جهاد کشاورزی؛ بهداشت‌، درمان‌ و آموزش‌ پزشکی؛ پست‌ و تلگراف‌ و تلفن‌؛ امور اقتصادی و دارایی؛ رئیس‌ سازمان‌ مدیریت‌ و برنامه‌ریزی کشور یا نمایندگان‌ تام‌ الاختیار آن ها و سایر صاحب نظران‌ آشنا با موضوع‌ کارآفرینی می باشد.
 • دبیرخانه‌ طرح‌ کاراد که‌ در سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور تشکیل‌ گردیده‌ متشکل‌ از شورای علمی و کمیته‌ اجرایی است‌.
 • کمیته‌ کارآفرینی دانشگاه‌: واحد سازمانی طرح‌ کاراد است‌ که‌ در هر دانشگاه‌ برای انجام‌ امور تحقیقات‌، ترویج‌ و آموزش‌ کارآفرینی تشکیل‌ می شود.
 • مرکز کارآفرینی: اصلی ترین‌ واحد اجرایی طرح‌ کاراد است‌ که‌ تحت‌ نظر رئیس‌ دانشگاه‌ فعالیت‌ نموده‌ و مجری سیاست ها، برنامه‌ها و مصوبات‌ کمیته‌ کارآفرینی دانشگاه‌ می باشد.

    4. منابع‌ مالی و اعتبارات‌ طرح‌ کاراد: اعتبارات‌ و بودجه اجرای طرح‌ کاراد در قانون‌ بودجه سالانه‌ پس‌ از مبادله موافقت نامه‌ با سازمان‌ مدیریت‌ و برنامه‌ریزی معین‌ می گردد؛ در سال‌ 1379، موافقت نامه‌ طرح‌، که‌ از طرف‌ وزارتخانه متبوع‌ به‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور محول‌ شده‌ بود، پس‌ از کار کارشناسی مبادله‌ گردید که‌ بودجه‌ و اعتبارات‌ ستادی (فعالیت های ستادی در سازمان‌) و اعتبارات‌ دانشگاه های مجری را شامل‌ می شد. البته‌ اعتبارات‌ دانشگاه ها نیز به‌ دو قسمت‌ فعالیت های عمومی (ترویجی، تحقیقی و آموزشی) و فعالیت های خاص‌ برخی دانشگاه ها تقسیم‌بندی شده‌ بود. همان گونه‌ که‌ پیداست‌ در سال‌ 1379، اعتبارات‌ دانشگاه های مجری نیز در داخل‌ موافقت نامه متبادله سازمان‌ سنجش‌ گنجانده‌ شده‌ بود. در حالی که‌ در سال‌ 1380 هر کدام‌ از دانشگاه های مجری به‌ طور جداگانه‌ به‌ مبادله موافقت نامه بودجه‌ با سازمان‌ مدیریت‌ و برنامه‌ریزی می پردازند. این‌ مهم‌ برای فعالیت های ستادی سازمان‌ سنجش‌ نیز صادق‌ است‌. لذا در قانون‌ بودجه سال‌ 1380 برای هر کدام‌ از دانشگاه های مجری طرح‌ و سازمان‌ سنجش‌، ردیف‌ اعتباری جداگانه‌ در نظر گرفته‌ شده‌ است‌. همچنین‌ لازم‌ به‌ یادآوری است‌ که‌ در قانون‌ بودجه سال های 1379 و 1380، ردیف های اعتباری خاصی هم‌ برای برخی سازمان ها و وزارتخانه‌های مرتبط‌ با موضوع‌ کارآفرینی (از جمله‌ وزارت‌ صنایع‌ و معادن‌؛ وزارت‌ جهاد کشاورزی؛ وزارت‌ بهداشت‌،درمان‌ و آموزش‌ پزشکی و جهاد دانشگاهی) در نظر گرفته‌ شده‌ است‌.

[خلاصه عملکرد و پیشرفت طرح توسعه کارآفرینی در دانشگاه های کشور "کاراد"]

در این‌ قسمت‌ فعالیت های صورت‌ گرفته‌ در چارچوب‌ طرح‌ توسعه کارآفرینی در دانشگاه های کشور (کاراد) تا پایان‌ تیرماه‌ سال‌ 1380، به‌ تفکیک موضوع های مهم‌ به‌ شرح‌ زیر ارائه‌ می گردد:

     1. برنامه‌ریزی ستادی: برنامه‌های توسعه پنج ساله‌ در کشورمان‌ پس‌ ازانقلاب‌ شکوهمند اسلامی، تجلی تلاش‌ و تکاپوی منظم‌، منسجم‌ و برنامه‌ریزی شده‌ جهت‌ تحقق‌ اهداف‌ اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در غالب‌ طرح ها و برنامه‌ها و با اولویت‌بندی با توجه‌ به‌ مشکلات‌ خاص‌ جامعه‌ در هر دهه‌ یا دوره‌ می باشد. این‌ تکاپو در برنامه سوم‌ توسعه‌ اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور که‌ در سال‌ 1379 آغاز شد در حال‌ تداوم‌ است‌. به دلیل‌ توجه‌ خاص‌ به‌ مشکلات‌ مربوط‌ به‌ جامعه دانشگاهی، اعم‌ از دانشجویان‌، اساتید و فارغ‌التحصیلان‌ و لزوم‌ ارتباط‌ تنگاتنگ‌ توسعه‌ نظام‌ آموزشی با توسعه اقتصادی کشور، طرح ها و برنامه‌هایی در حال‌ اجرا می باشد که‌ برنامه «پرورش‌ و آموزش‌ کارآفرینان‌ توسعه کشور» یا به‌ عبارت‌ دیگر «طرح‌ توسعه کارآفرینی در دانشگاه های کشور کاراد» از آن‌ جمله‌ است‌. طرح‌ جامع‌ توسعه کارآفرینی در سطح‌ چندین‌ وزارتخانه‌ از جمله‌ «وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری؛ وزارت‌ صنایع‌ و معادن‌؛ وزارت‌ جهاد کشاورزی؛ وزارت‌ بهداشت‌، درمان‌ و آموزش‌ پزشکی» و نهادهایی چون‌ «جهاد دانشگاهی» دنبال‌ می گردد که‌ آن‌ قسمت‌ از طرح‌ که‌ مربوط‌ به‌ وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری می باشد، به دلیل‌ ارتباط‌ تنگاتنگ‌ و منظم‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور و تشخیص‌ مسئولین‌ ذی ربط‌، به‌ این‌ سازمان‌ محول‌ شده‌ و فعالیت‌های ستادی این‌ طرح‌ در این‌ سازمان‌ در حال‌ پیگیری است‌. موارد زیر از اهم‌ فعالیت‌های ستادی این‌ سازمان‌ تاکنون‌ به‌ شمار می رود:

 • تنظیم‌ و مبادله موافقت نامه طرح‌ «پرورش‌ و آموزش‌ کارآفرینان‌ توسعه کشور ـ ردیف‌ 503505» در سال‌ 1379 با نظر و همکاری کارشناسان‌ سازمان‌ و توزیع‌ و ابلاغ‌ اعتبار آن‌ بین‌ 13 دانشگاه‌ مجری طرح‌
 • استقرار فعالیت‌های مطالعاتی، ستادی و اجرایی طرح‌ در معاونت‌ فنی و پژوهشی سازمان‌
 • تشکیل‌ کمیته‌ اولیه‌ برنامه‌ریزی طرح‌ با حضور ریاست‌ سازمان‌، معاون‌ فنی و پژوهشی و جمعی از کارشناسان‌ سازمان‌ و همچنین‌ دکتر سید محمد اعتمادی، مدیر کل‌ دفتر امور آموزش‌ عالی سازمان‌ مدیریت‌ و برنامه‌ریزی و دکتر محمود احمدپور، عضو هیأت‌ علمی دانشگاه‌ صنعتی امیرکبیر و صاحب نظر در زمینه کارآفرینی 
 • تنظیم‌ آئین‌نامه‌ پیشنهادی اولیه‌ طرح‌ توسعه‌ کارآفرینی در دانشگاه های کشور (کاراد)
 • تشکیل‌ کمیته‌ اجرایی طرح‌ کاراد در سازمان‌ با حضور معاون‌ فنی و پژوهشی، دکتر احمدپور و جمعی از اعضا هیأت‌ علمی و کارشناسان‌ سازمان‌ برای پیگیری و هماهنگی امور اجرایی طرح‌
 • تشکیل‌ کمیته‌ علمی طرح‌ کاراد در سازمان‌ با دعوت‌ از جمعی از صاحب نظران‌ (اعضای کمیته‌ اجرایی طرح‌: دکتر عادل‌ آذر، دکتر سیدعلیرضا فیض‌بخش‌، دکتر اعتمادی، دکتر آذرهوش‌ و دکتر رضائیان‌)
 • برنامه‌ریزی برای تداوم‌ طرح‌ در سه‌ شاخه‌ اصلی ترویجی، آموزشی و پژوهشی با تأکید بیشتر بر روی مقوله‌ آموزش‌ کارآفرینی
 • بررسی و تدوین‌ نهایی آیین‌ نامه‌ طرح‌ کاراد با لحاظ‌ نظرات‌ اعلامی دانشگاه های مجری طرح‌ در شورای علمی طرح‌
 • ارسال‌ برنامه‌ درسی کارآفرینی و رشته‌ مدیریت‌ کارآفرینی به‌ شورای عالی برنامه‌ریزی و انعکاس‌ آن‌ به‌ گروه‌ علوم‌ انسانی شورا برای بررسی و تصویب‌
 • تشکیل‌ 7 جلسه‌ با حضور اعضا شورای علمی طرح‌ در زمینه‌ بررسی و برنامه‌ریزی فعالیت‌های ترویجی، پژوهشی و آموزشی طرح‌ کاراد
 • برنامه‌ریزی برای برگزاری کارگاه های تخصصی و عمومی و سمینارهای تخصصی و عمومی
 • برنامه‌ریزی و برگزاری چندین‌ جلسه‌ مشترک با مسئولین‌ (ریاست‌ و معاونین‌ آموزشی و پژوهشی) برخی دانشگاه ها از جمله‌ «دانشگاه‌ هنر در تاریخ‌ 80/2/16، دانشگاه‌ شهید بهشتی در تاریخ‌ 80/3/16، دانشگاه‌ تهران‌ در تاریخ‌ 80/2/26»

      2. برگزاری کارگاه ها و سمینارهای کارآفرینی: در مرحله‌ برنامه‌ریزی ستادی درکمیته‌های علمی و اجرایی طرح‌، کارگاه های تخصصی و عمومی و همچنین‌ سمینارهای تخصصی و عمومی به‌ عنوان‌ ابزاری برای اهداف‌ ترویجی و آموزشی کارآفرینی در نظر گرفته‌ شده‌ که‌ تاکنون‌ موارد زیر برگزارشده‌ است‌:

 • اولین‌ کارگاه‌ توجیهی رؤسا و معاونین‌ پژوهشی دانشگاه های مجری، در تاریخ‌ 18 اسفندماه‌ 1379، در سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور، با حضور رئیس‌ سازمان‌ آقای دکتر حسین‌ رحیمی؛ مدیر کل‌ دفتر امور آموزش‌ عالی سازمان‌ مدیریت‌ و برنامه‌ریزی آقای دکتر اعتمادی؛ مدیرکل‌ دفتر برنامه‌، بودجه‌ و تشکیلات‌ وزارتخانه‌ آقای دکتر شمس‌ و ... با هدف‌ آشنایی مسئولین‌ با موضوع‌ کارآفرینی و طرح‌ کاراد
 • دومین‌ کارگاه‌ و جلسه توجیهی طرح‌ کاراد، در تاریخ‌ 25 اسفند ماه‌ 1379، در سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور و دعوت‌ از معاونین‌ آموزشی، پژوهشی و رؤسا و صاحب نظران‌ دانشکده‌های صنایع‌ و مدیریت‌ دانشگاه های مجری، با هدف‌ آشنایی با موضوع‌ کارآفرینی و طرح‌ کاراد
 • تشکیل‌ جلسه‌ مشترک اعضا کمیته‌ اجرایی طرح‌ با مسئولان‌ (رئیس‌ و معاونین‌) دانشگاه‌ هنر در تاریخ‌ 80/2/16 در دانشگاه‌ هنر، برای آشنایی با موضوع‌ نقش‌ این‌ دانشگاه‌ در پیشبرد طرح‌
 • تشکیل‌ جلسه‌ مشترک اعضا کمیته‌ اجرایی طرح‌ با مسئولان‌ (رئیس‌ و معاونین‌) دانشگاه‌ تهران‌ در تاریخ‌ 80/2/26 در دانشگاه‌ تهران‌، برای آشنایی بیشتر با موضوع‌، تبادل‌ نظر و اهمیت‌ نقش‌ دانشگاه‌ تهران‌ در ترویج‌ کارآفرینی  
 • تشکیل‌ جلسه‌ مشترک اعضا کمیته‌ اجرایی طرح‌ با مسئولان‌ (رئیس‌ و معاونین‌) دانشگاه‌ شهید بهشتی در تاریخ‌ 16/3/80 دردانشگاه‌ شهید بهشتی برای‌ تبادل‌ نظر و آشنایی بیشتر با موضوع‌ و طرح‌ کاراد
 • حضور آقایان‌ دکتر پورکاظمی و دهنوی در جلسه مشترک سازمان‌ مدیریت‌ و برنامه‌ریزی، با حضور آقای مهندس‌ بنیانیان‌ معاون‌ فرهنگی، آموزشی و پژوهشی سازمان‌؛ آقای دکتر اعتمادی؛ آقای مهندس‌ فاضلی دبیر دبیرخانه‌ شورای اشتغال‌؛ آقای مهندس‌ شریفی نسب‌ رئیس‌ سازمان‌ صنایع‌ کوچک وزارت‌ صنایع‌ و مسئولین‌ از سایر حوزه‌های سازمان‌ مدیریت‌ و برنامه‌ریزی به‌ منظور هماهنگی و تبادل‌ نظر در اجرای طرح‌ جامع‌ توسعه کارآفرینی در کشور
 • برگزاری کارگاه‌ تخصصی کارآفرینی در دانشگاه‌ شیراز در تاریخ‌ 80/3/26
 • برگزاری کارگاه‌ تخصصی کارآفرینی در دانشگاه‌ صنعتی اصفهان‌ در تاریخ‌ 80/4/5
 • برنامه‌ریزی برای تشکیل‌ سمینار یک روزه‌ کارآفرینی با حضور اعضا کمیته‌های کارآفرینی
 • برنامه‌ریزی برای شرکت‌ در هفتمین‌ گردهمایی معاونان‌ آموزشی دانشگاه ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی در شاهرود و ارائه‌ برنامه‌های طرح‌ کاراد

       3. تهیه‌ فیلم‌، نوار و نرم‌افزار کارآفرینی: جهت‌ ترویج‌ و آموزش‌ کارآفرینی، معرفی کارآفرینان‌ نمونه‌ و موفق‌ ایرانی و بین‌ المللی و به‌ تصویر کشیدن‌ موضوع های مربوط‌، فیلم‌ و نوار ویدئویی و همچنین‌ در صورت‌ امکان‌ نرم‌ افزارهای مرتبط‌ با موضوع‌ کارآفرینی تهیه‌ و در اختیار دانشگاه های مجری و علاقه‌مندان‌ قرار خواهد گرفت‌. موارد زیر از جمله این‌ فعالیت ها است‌:

 • تهیه فیلم‌، «اسکای دیتون‌» کارآفرین‌ نمونه خارجی در سال‌ 1999 به‌ زبان‌ اصلی (original)
 • تهیه‌ و تکثیر فیلم‌ مستند کارآفرینی «بیل‌ گیتس‌» به‌ زبان‌ اصلی
 • تهیه‌ و تکثیر فیلم‌ مستند ایرانی کارآفرینی «اکبر جوجه‌»
 • تهیه‌ و تکثیر فیلم‌ «اسکای دیتون‌» کارآفرین‌ نمونه‌ سال‌ 1999 به‌ زبان‌ فارسی (دوبله‌)

       4. ایجاد سایت‌ (Home Page) کارآفرینی: یکی دیگر از ابزارهای مناسب‌ پیشرفته‌ و مطابق‌ با فناوری روز جهان‌، ایجاد سایت‌ و نشانی الکترونیکی کارآفرینی جهت‌ تسریع‌ در ترویج‌، تسهیل‌ در تحقیق‌ و توسعه دامنه آموزش‌ کارآفرینی از راه‌ دور و اهداف‌ دیگر می باشد. بدین‌ منظور مطالعات‌ مقدماتی برای طراحی سایت‌ کارآفرینی در داخل‌ سایت‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور با نشانی ‌http://www.Sanjesh.org صورت‌ پذیرفته‌ و انتظار می رود با تهیه‌ مطالب‌ و برنامه‌های متنوع‌ و رفع‌ موانع‌ فنی آن‌ در چند ماه‌ آتی، سایت‌ کارآفرینی سازمان‌ به‌ بهره‌برداری برسد. همچنین‌ نشانی پست‌ الکترونیک طرح‌ کاراد Karad @sanjesh.org می باشد.

       5. خرید کتب‌، مقالات‌ و منابع‌ مرجع‌ کارآفرینی: از آنجا که‌ منابع‌ داخلی در خصوص‌ موضوع‌ کارآفرینی، ابعاد آن‌، به‌ ویژه‌ آموزش‌ کارآفرینی به‌ دلیل‌ تازگی و قدمت‌ اندک این‌ موضوع‌ کفاف‌ آغاز یک طرح‌ بزرگ‌ و ملی و آموزش‌ کارآفرینی و پرورش‌ کارآفرینان‌ در سطح‌ دانشگاه ها را نمی دهد، یکی از برنامه‌های اصلی‌ ستاد اجرایی طرح‌ کاراد خرید کتب‌ داخلی و خارجی کارآفرینی با همکاری دانشگاه ها (به‌ ویژه‌ دانشگاه‌ صنعتی امیرکبیر) و تکثیر و توزیع‌ آن‌ بین‌ دانشگاه های مجری و مسئولان‌ ذی ربط‌ می باشد. در این‌ خصوص‌ تا به‌ حال‌ فعالیت های زیر صورت‌ گرفته‌ است‌:

 • خرید بیش‌ از 200 نسخه‌ کتاب‌ «کارآفرینی، تعاریف‌، نظریات‌، الگوها» تألیف‌ دکتر محمود احمدپور داریانی در بهار سال‌ 1379 و توزیع‌ آن‌ بین‌ مسئولان‌ ذی ربط‌ در دانشگاه های مجری (به‌ ویژه‌ در طول‌ برگزاری کارگاه های توجیهی، تخصصی و جلسات‌ مشترک)
 • مکاتبه‌ با دانشگاه‌ صنعتی امیرکبیر (مجری فعالیت‌ خاص‌ تهیه‌ و خرید کتب‌ کارآفرینی) برای خریداری یک لیست‌ 52 عنوانی از کتب‌ خارجی (لاتین‌) در خصوص‌ کارآفرینی
 • مکاتبه‌ با دانشگاه‌ صنعتی امیرکبیر برای خرید سه‌ عنوان‌ کتاب‌ فارسی در خصوص‌ کارآفرینی برای توزیع‌ بین‌ 13 دانشگاه‌ مجری، سازمان‌ مدیریت‌ و برنامه‌ریزی و سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور به‌ شرح‌ زیر:
  • کتاب‌ «سازمان های کارآفرینی» تألیف‌ و ترجمه «جلیل‌ صمد آقایی» از انتشارات‌ مرکز آموزش‌ مدیریت‌ دولتی
  • کتاب‌ «کارآفرینی» ترجمه‌ «محمد صادق‌ بنی ئیان‌» از انتشارات‌ مؤسسه‌ کادر تأمین‌ اجتماعی
  • کتاب‌ «مقدمه‌ای بر کارآفرینی» ترجمه‌ «سیامک نطّاق‌» از انتشارات‌ بصیر

[منابع]

 در تهیه قسمت‌ اول‌ این‌ گزارش‌ (کلیات‌ موضوع‌ کارآفرینی) از منابع‌ زیر استفاده‌ شده‌ است‌:

       1. احمد پور، محمود « کارآفرینی ـ تعاریف‌، نظریات‌، الگوها» ـ تهران‌ ـ انتشارات‌ شرکت‌ پردیس‌ ـ 1379.

       2. هیأت‌ نویسندگان‌ « مقدمه‌ای بر کارآفرینی » ترجمه: سیامک نطاق‌ ـ سازمان‌ بهره‌وری ملی ایران‌ ـ نشر بصیر ـ 1376.

       3.صمد آقایی، جلیل‌ « سازمان‌های کارآفرین‌ » مرکز آموزش‌ مدیریت‌ دولتی ـ 1378.

       4. احمدپور، محمود و موسوی بازرگانی، سید جلال‌ « جزوه مقدمه‌ای بر کارآفرینی» ـ بهار 1380. KARAD3

[کمیته اجرایی طرح کاراد سی ام تیرماه 1380/ آیین نامه طرح توسعه کارآفرینی در دانشگاه های کشور "کاراد"]

مقدمه‌:

با توجه‌ به‌ تأکیدات‌ مقام‌ معظم‌ رهبری و ریاست‌ محترم‌ جمهوری و تجلی این‌ تأکیدات‌ در الزام‌ دانشگاه ها و مراکز آموزش‌ عالی طی برنامه‌ سوم‌ در بند 2 ـ الف‌، راهکارهای اجرایی بخش‌ آموزش‌ عالی مندرج‌ در جلد دوم‌ پیوست‌ شماره‌ 2 لایحه‌ برنامه‌ مذکور در جهت‌ ارتقاء سطح‌ کارآفرینی خصوصاً ابعاد آموزشی و پرورشی دانشجویان‌ و دانش‌ آموختگان‌ مقاطع‌ مختلف‌ تحصیلی و به‌ منظور فراهم‌ آوردن‌ شرایط‌ مشارکت‌ هر چه‌ بیشتر دانشگاهیان‌ در توسعه‌ کشور، طرح‌ توسعه‌ کارآفرینی در دانشگاه های کشور که‌ بعد از این‌ به‌ اختصار «کاراد» نامیده‌ می شود تهیه‌ و در دانشگاه های کشور اجرا می گردد.

ماده (1) ـ تعاریف

ماده (2) ـ اهداف و برنامه ها

بخش اول ـ شوراهای سیاست گذاری و برنامه ریزی مرکزی

ماده (3) ـ ترکیب و وظایف شورای مرکزی کارآفرینی

ماده (4) ـ ساختار و وظایف دبیرخانه طرح کاراد

بخش دوم ـ سازماندهی کارآفرینی در دانشگاه

به‌ منظور اجرای برنامه‌های آموزشی، پژوهشی و اشاعه‌ فرهنگ‌ کارآفرینی در دانشگاه های کشور، کمیته‌ کارآفرینی و مرکز کارآفرینی به‌ شرح‌ مواد 5 و 6 در دانشگاه های مجری تشکیل‌ می شود.

ماده (5) ـ ترکیب و وظایف کمیته کارآفرینی دانشگاه

ماده (6) ـ ساختار و وظایف مرکز کار آفرینی

ماده (7) ـ منابع مالی

کارشناس مرکز نوآوری و کارآفرینی: آقای داود بهرامی شماره تماس  داخلی 4114 و شماره مستقیم 36134114

[اعضای شورا]

دکتر شاهرخ زند پارسا رئیس هسته کارآفرینی دانشکده کشاورزی کارشناس هسته: سرکار خانم هاشم پور تلفن تماس: 36138416  
دکتر ابوتراب طباطبائی نائینی رئیس هسته کارآفرینی دانشکده دامپزشکی کارشناس هسته: سرکار خانم شجاعی تلفن تماس: 36138712  
دکتر حبیب دانش منش رئیس هسته کارآفرینی دانشکده مهندسی کارشناس هسته: سرکار خانم انشایی تلفن تماس:36133050  
دکتر مریم اختیاری  رئیس هسته کارآفرینی دانشکده هنر و معماری   تلفن تماس: 36131041  
دکتر مهرگان ابراهیمی رئیس هسته کارآفرینی دانشکده علوم کارشناس هسته: سرکار خانم صیادزاده تلفن تماس: 36137393  
دکتر کاظم عسکری فر  رئیس هسته کارآفرینی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی   تلفن تماس:36134425  

 

 

 

 

 

 

[طرحهای پژوهشی - کاربردی کارآفرینی  ]

اصلی­ ترین هدف مرکز کارآفرینی تشویق دانشجویان به ارائه طرح­ های خلاقانه و کارآفرینانه در زمینه های گوناگون و حمایت از دانشجویان کارآفرین به منظور ساخت و پیاده­ سازی نمونه طرح خود می باشد. دانشجویان کارآفرین بایستی مراحل زیر را جهت انجام طرح خود به انجام برسانند:

    1. ارائه خلاصه تایپ شده طرح خود به هسته کارآفرینی دانشکده مربوطه؛ این خلاصه طرح بایستی براساس فرمت استاندارد تهیه شود:

         - دریافت شناسنامه تفضیلی طرح کارآفرینی

          - دریافت طرح کسب کار کارآفرینی  

 • تبصره:  
 • به مجری طرح دستمزدی پرداخت نخواهد گردید.
 •  ده درصد از بودجه طرح به استاد ناظر تعلق می­ پذیرد.
 • ارائه طرح کسب و کار برای انعقاد قرار داد اجباری می باشد.
 • در صورت تشکیل تیم های سه نفره برای انجام طرحهای کارآفرینی با کل مبلغ پیشنهادی برای انجام طرح موافقت می گردد.

    2. بررسی طرح مذکور در هسته کارآفرینی دانشکده تعیین داور بصورت محرمانه برای بررسی طرح

    3. ارائه طرح از طرف هسته دانشکده به مرکز کارآفرینی 

   4. مطرح شدن طرح در شورای علمی مرکز کارآفرینی و بررسی همه جانبه آن توسط اعضای شورا. این شورا متشکل از معاون محترم پژوهش و فناوری، ریاست مرکز کارآفرینی و ارتباط با جامعه، رؤسای هسته دانشکده  های مختلف دانشگاه بوده که طرح­ های ارائه شده در آن مطرح و اعضا نظر خود را راجع به عملی بودن طرح، کارآفرینانه بودن طرح، هزینه پیش­ بینی شده و غیره ارائه می ­دهند. 

    5. طرح­ هایی که در این جلسه تصویب می­ گردند به دو گونه­ اند:

تبصره:   برخی طرحها بر اساس نظر شورا برای داوری نهایی به اساتید متخصص ارجاع داده می شوند.
این گونه طرح­ ها ابتدا به داوران مشخص شده از طرف شورا فرستاده می­ شوند و شورا براساس نظر داور تصمیم گیری خواهد کرد.

    6. پس از تصویب نهایی طرح دانشجویان مجری طرح بایستی به مرکز کارآفرینی مراجعه و نسبت به عقد قرارداد اقدام نمایند. 

    7. پس از عقد قرارداد با مراجعه به حسابداری دانشکده مربوطه قسمتی از مبلغ قرارداد (25% مبلغ قرارداد) بر اساس تقاضای استاد ناظر طرح  به مجری پرداخت می شود. 

     8. مجری با ارائه گزارشات پیشرفت کار  به ناظر طرح و با تایید ایشان  50% مبلغ قرارداد را دریافت می نماید.

    9- پس از اتمام طرح مجری طرح تمامی فاکتورهای هزینه شده طرح را که دارای امضا و مهر می­ باشد طی لیستی به تأیید ناظر طرح رسانیده و به رئیس هسته دانشکده تحویل می­ نماید؛ که پس از تأیید ایشان تحویل حسابداری دانشکده گردیده و مابقی بودجه در نظر گرفته شده به مجری پرداخت می­ گردد. 

       تبصره: در صورتیکه مجری طرح در حین انجام طرح نیاز به تمدید مدت قرارداد و مبلغ آن داشته باشد مراتب را به ناظر طرح اعلام کرده  تا در جلسه هسته کارآفرینی دانشکده و شورا کارآفرینی بررسی گردد.

                 - فرم درخواست افزایش هزینه طرح

                    - فرم افزایش مدت قرارداد طرح

    10. پس از هزینه­ کرد تمامی بودجه و اتمام طرح، مجری بایستی در حضور ناظر طرح، نمونه ساخته شده را تست نموده و به تأیید ناظر طرح برساند.

    11. آخرین مرحله، ارائه گزارش کاملی از مراحل انجام طرح و نتیجه نهایی به همراه فیلم، عکس، مستندات و مدارک هزینه ­کرد نهایی طرح به علاوه پوستر طرح با مشخصاتی که هنگام بستن قرارداد به مجری تحویل می گردد به مرکز کارآفرینی دانشگاه می­ باشد.

            - موارد ارائه گزارش نهایی طرح و پوستر

[کارگاه های کارآفرینی  ]

 مرکز کارآفرینی علاوه بر حمایت از طرحهای کارآفرینی از کارگاههای آموزشی کارآفرینی نیز حمایت می کند

1. ارائه شناسنامه کارگاه  به هسته کارآفرینی دانشکده مربوطه؛ این خلاصه طرح بایستی براساس فرمت استاندارد تهیه شود مجری، ضرورت اجرای کارگاه، اهداف کارگاه، مدت زمان کارگاه ،برنامه زمانبندی و هزینه های برگزاری کارگاه درطرح اولیه حتما ارائه گردد.

2. لازم به ذکر است قراردادها پس از تصویب در کمیته کارآفرینی با یکی از اعضای هیات علمی منعقد خواد شد و دانشجویان تنها به عنوان همکار در اجرای کارگاه  معرفی خواهند شد.

    دریافت فرم شناسنامه برگزاری گارگاههای آموزشی- کارآفرینی   

      موارد ارائه گزارش نهایی کارگاه آموزشی- کارآفرینی                             

[طرحهای مصوب شده   ]

سالهای 1389 الی 1394

 

[طرح کسب و کار هسته های فناور و شرکتهای دانش بنیان ویژه اعضاء هیئت علمی دانشگاه شیراز]

 فایل خام طرح کسب و کار برای تاسیس شرکتهای دانش بنیان

نمونه تکمیل شده طرح کسب و کار (ساده)

[ آیین نامه جدید شرکتهای دانش بنیان ویژه اعضاء هیئت علمی دانشگاه شیراز]

آیین نامه  شرکتهای دانش بنیان در دانشگاه شیراز 

[ آیین نامه جدید معافیت بیمه شرکتهای دانش بنیان ویژه اعضاء هیئت علمی دانشگاه شیراز]

بخشنامه جدید معافیت بیمه شرکتهای دانش بنیان قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان

[ فایل  طرح کسب وکار جهاد دانشگاهی استان فارس]

دانلود فایل

[مدارک لازم جهت درخواست ارزیابی اولیه ادعای اختراع]

 • نامه معرفی از رئیس اداره ثبت اختراعات
 •  رونوشت برگه های اظهارنامه ( دریافت از طریق سایت http://iripo.ssaa.ir قسمت چاپ اظهارنامه اختراع )
 • کپی از صفحه اول شناسنامه مخترع یا مخترعین
 • دو سری رونوشت شرح کامل طرح به همراه یک سری فایل های word و pdf آن بر روی CD  ( شامل ادعا نامه، شرح و توصیف، وجوه افتراق، نقشه فنی ) به همراه ارائه عکس و فیلم دستگاه و یا نمونه ساخته شده ( درصورت امکان)
 •  ارائه فیش بانکی به مبلغ4.000.000 ریال بعنوان حق الزحمه داوری به حساب درآمد اختصاصی دانشگاه شیراز، شماره حساب 5672862616 بانک ملت با شناسه واریز 2400080107174
 • در صورت تائید اختراع، مبلغ 1.000.000 ریال ( دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه شیراز)، 1.500.000 ریال (اشخاص حقیقی) و 2.000.000 ریال (اشخاص حقوقی) دریافت خواهد شد.                                                                                                                                                          

آدرس: شیراز ـ میدان ارم ـ ساختمان مدیریت دانشگاه شیراز ـ طبقه پنجم ـ دفتر مالکیت فکری
تلفن: 36134728 و 36274290

[مدارک لازم جهت ارزیابی علمی اختراع (کسانی که قبلاً اختراع خود را ثبت کرده و گواهی ثبت اختراع دریافت نموده اند)]

 • دریافت فایل اعتبارسنجی اختراع و فرم خام ارزیابی اختراع
 • ارائه درخواست کتبی و تایپ شده مخترع جهت تأیید علمی اختراع
 • ارائه کپی برابر با اصل شده گواهی نامه ثبت اختراع
 • ارائه 5 سری شرح کامل اختراع طبق استاندارد زیر:
  • عنوان اختراع
  • زمینه فنی مربوط به اختراع و دانش قبلی مربوطه
  • ارزیابی دانش قبلی
  • افشای اختراع ( توضیحات فنی کامل)
  • ارائه راه انجام اختراع
  • تأثیرات سودمند اختراع
  • ادعاها
  • چکیده
  • اشکال و تصاویر
 • واریز و ارائه فیش بانکی به مبلغ پنج میلیون ریال جهت افراد حقیقی و مبلغ ده میلیون ریال جهت افراد حقوقی
 •  شماره حساب 5672862616 بانک ملت- بنام حق الزحمه داوری با شناسه واریز 2400080107174 - لازم به ذکر است شناسه واریز حتما قید گردد.
 • در صورتی که اختراع توسط شخص، گروه و انجمنی تأیید شده است، تأییدیه مذکور باید ضمیمه مدارک فوق شود.
 • صدور گواهی تاییدیه علمی توسط سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی انجام خواهد شد و متقاضی مبلغ 2.500.000 ریال در صورت تایید داوری به حساب سازمان مربوطه واریز خواهد کرد.

[توضیحات]

[جواز ثبت اختراع چیست؟]

جواز ثبت اختراع، حقی انحصاری است که به یک اختراع اعطا می شود. این اختراع، محصول یا فرآیندی است که بر اساس آن، راه جدیدی برای انجام یک کار و یا راه حل تکنیکی جدیدی جهت حل یک مشکل ارائه می شود.

[جواز ثبت اختراع، چه فایده ای دارد؟]

جواز ثبت اختراع، موجب حمایت از محصول اختراع شده برای صاحب آن می شود . این حمایت برای مدت محدودی اعطا می شود که اغلب بیشتر از ٢٠ سال نخواهد بود.

[جواز ثبت اختراع، باعث چه انواعی از حمایت می شود؟]

معنای جواز ثبت اختراع این است که یک اختراع نمی تواند بدون رضایت و اجازة مالک آن، بطور تجاری ساخته، استفاده، توزیع و یا به فروش برسد. این گونه حقوق، توسط دادگاه ها که معمولاً در اکثر نظام ها قدرت و اختیار جلوگیری از قانون شکنی را دارند، ضمانت اجرایی می یابند و بالعکس. چنانچه شخصی بتواند اختراعی را ( با توجه به قرائن ) با اطمینان مورد تردید قرار دهد، عدم اعتبار جواز آن توسط دادگاه اعلام می ـ شود.

[چه حقوقی به صاحبان جواز تعلق می گیرد؟]

چه کسی اجازه دارد از اختراع ثبت شده در مدت زمان اعتبار حمایت قانونی آن، استفاده نماید؟ صاحب جواز می تواند رسماً اجازه استفاده از اختراع ثبت شده را بر اساس شرایطی که مورد قبول طرفین یک قرارداد باشد، به دیگران صادر کند. همچنین صاحب جواز می تواند حق امتیاز اختراع خود را به فروش برساند که در این صورت، خریدار، صاحب جدید جواز خواهد بود و به محض خاتمه مدت زمان اعتبار یک جواز، حمایت خاتمه یافته و اختراع مربوطه وارد قلمرو یا مالکیت عمومی می شود، و این بدان معنی است که حق انحصاری یک اختراع، از مالک اصلی آن سلب شده و بهره برداری تجاری از اختراع، به دیگران منتقل می شود.

[چرا جواز ثبت اختراع ضرورت دارد؟]

جواز ثبت اختراع با به رسمیت شناختن خلاقیت مخترعان و حفاظت از پاداش مادی مربوطه به اختراع قابل فروش ایشان، باعث دلگرمی آن ها می شود. این دلگرمی ها، نوآوری را تشویق نموده و نویدبخش اطمینان در کیفیت رو به رشد و مستمر زندگی انسان است.

[ثبت اختراع چه نقشی در زندگی روزمره (جوامع) دارد؟]

ثبت اختراعات، در واقع بر تمامی جوانب زندگی بشر سایه افکنده اند. به چند نمونه توجه فرمایید:

الف: روشنایی الکتریکی (اختراع ثبت شده آقایان اِدیسون و اِسوان)
ب: پلاستیک (اختراع ثبت شده آقای بِیکَلند)
پ: قلم خودکار (اختراع ثبت شده آقای بیرُو)
ت: ریزپردازنده ها (اختراع ثبت شده آقای اینتل)

تمامی صاحبان جوازهای ثبت اختراعات، در قبال حمایتی که می شوند، ملزم به آشکارسازی اطلاعات مربوط به اختراع خود برای عموم می باشند تا بدین طریق بر پیکره کلی اطلاعات فنی موجود افزوده و باعث غنی سازی چنین اطلاعاتی در سطح جهان شوند. روند چنین افزایشی در معلومات عمومی، باعث ارتقا خلاقیت های بعدی و ترویج نوآوری در دیگران می شود. بدین ترتیب، جواز ثبت اختراعات، نه تنها حمایتی است برای صاحبان آن ها، بلکه اطلاعات ذی قیمتی را برای انگیزش و الهام بخشیدن به تحقیقات و اختراعات نسل های بعد در دسترس می گذارد.

[جواز ثبت اختراع چگونه اعطا می شود؟]

اولین مرحله در کسب جواز، تنظیم و تسلیم یک تقاضانامه است. تقاضانامه جواز، به طور کلی شامل عنوان اختراع، نشانه ای از زمینه تکنیکی آن و سابقه و توصیفی از اختراع، با زبانی روشن و همراه با جزئیات کافی است . به نحوی که فردی با درک متوسط از موضوع موردنظر، بتواند از آن اختراع استفاده کرده و یا به طور بهتری آن را تجسم کند. چنین توصیف هایی معمولاً با تصاویر دستگاه مورد نظر از قبیل، نقشه کلی، نمودارهای (عرضی یا طولی) و طرح قطعات مختلف، جهت توصیف بهتر شیء اختراع شده همراه می باشد. همچنین تقاضانامه، مطالبات متنوعی را که در واقع تعیین کننده دامنه حمایت اعطا شده می باشد دربرمی گیرد.

[چه گونه هایی از اختراعات قابل حمایت اند؟]

به طور کلی یک اختراع، باید شرایط ذیل را واجد باشد تا به وسیله جواز ثبت مربوطه، حمایت شود:

الف: باید فایده ای واقعی داشته باشد.
ب: باید در آن سازه یا عنصری باشد که در مقایسه با (موارد قابل مقایسه ) در علم و تکنیک که اصطلاحاً آن را هنر پیشین می نامند، سابقه ای برای آن یافت نشود.
پ: یک اختراع باید واجد درجه ای از ابتکار باشد، تا حدی که ردیابی آن توسط شخصی که معلوماتی متوسط در زمینه تکنیکی مربوطه دارد، ممکن نباشد.
ت: موضوع اختراع باید به لحاظ قانونی، قابلیت و اجازه حمایت را داشته باشد. چون در بسیاری از کشورها (به یک یا چند دلیل ) تئوری های علمی، روش های ریاضی، انواع گیاهان و جانوران، کشفیات مواد طبیعی، روش های بازرگانی یا روش های پزشکی (به لحاظ اخلاقی و یا به لحاظ صدماتی که به تولیدات بهداشتی می زنند) به طور کلی قابل حمایت نیستند.

[چه کسی جواز ثبت اختراع را اعطا می کند؟]

جواز ثبت اختراع به وسیله یک دفتر ثبت ملی یا یک سازمان منطقه ای که این کار را برای چند کشور انجام می دهد اعطا می شود. مانند دفتر ثبت اختراع اروپا (EPO) و یا سازمان مالکیت فکری آفریقا (OAPI). تحت چنین نظام منطقه ای، متقاضی، حمایت از اختراع خود را در یک یا چند کشور درخواست می نماید و این خودِ کشورهای عضو هستند که تصمیم می گیرند این حمایت را اعطا کنند یا نه. (اما) WIPO با سرپرستی و حمایت از قرارداد اجرایی هم یاری در ثبت اختراعات، تقاضانامه حمایت از اختراع یک متقاضی را ثبت کرده و به همان نحوی از آن حمایت می کند که در یک کشور مشخص حمایت می شود. گستره این حمایت شامل کلیه کشورهای عضو می شود، مگر اینکه متقاضی، درخواست خود را محدود به بعضی از آن ها نماید.

[حق چاپ و تکثیر چیست؟]

حق چاپ و تکثیر، عبارت یا اصطلاحی حقوقی است ، برای توصیف حق مالکیت به وجود آورندگان کارهای ادبی و هنری.

[چه آثاری مورد شمول حق چاپ و تکثیر واقع می شوند؟]

انواع این آثار عبارت اند از: رمان ها، اشعار، نمایشنامه ها، آثار مرجع، روزنامه ها و برنامه های کامپیوتری، بانک های اطلاعاتی؛ فیلم ها، قطعات موسیقی و کارهای هنری از قبیل نقاشی ها، عکس ها و مجسمه ها؛ سبک های معماری؛ طرح های آگهی، نقشه ها و نقشه های فنی.

[حق چاپ و تکثیر چه حقوقی را تأمین می کند؟]

خالقان اصلی آثار، توسط حق چاپ و تکثیر حمایت می شوند و وارثان ایشان نیز از حقوق اصولی معینی برخوردار هستند. آن ها این حق انحصاری را دارند و می توانند چنین حقی را به دیگران منتقل نمایند تا از کار ایشان بر اساس یک قرارداد مورد توافق استفاده نمایند. صدور اجازه یا اعلام ممنوعیت، شامل موارد زیر می شود:

تکثیر اثر در صورت های گوناگون، مثل چاپ مطالب یا ضبط و تکثیر آن در نوارهای صوتی
اجرای عمومی اثر در قالب هنرهای سینمایی، تئاتر و یا موسیقی 
ضبط آن به طرق مختلف، مثل ضبط بر نوارهای صوتی، ویدویی و یا دیسکت های کامپیوتری
پخش آن از طریق رادیو، ماهواره یا تلویزیون
ترجمه اثر به زبان های دیگر یا جورکردن (پردازش) آن جهت قابلیت استفاده در فیلم های سینمایی و غیره

بسیاری از کارهای مبتکرانه (از قبیل مقالات و کتب، آوازها و فیلم های هنری ) برای انتشار، به توزیع عمومی ، ارتباطات و صرف سرمایه نیازمند هستند . از این روی به وجود آورندگان این آثار، اغلب حق حاصل از کارشان را به افراد یا شرکت هایی می فروشند که برای بازاریابی و خرید منصفانه این حق، مناسب ترین باشند. پرداختن هر مبلغی به صاحب اثر، اغلب بستگی مستقیم به منفعت واقعی اثر دارد و از این روی آن را حق امتیاز می نامند. این حقوق اقتصادی، مشمول محدوده زمانی هستند. بر اساس قرارداد اجرایی مربوطه WIPO، محدوده زمانی مذکور تا پنجاه سال بعد از فوت خالق اثر اعتبار دارد. قوانین محلی (هر کشوری ) ممکن است محدوده زمانی طولانی تری را مقرر نمایند. این محدوده زمانی، خالق اثر و وارثان او را قادر می سازد تا برای مدت زمان معقول و مناسبی از حقوق اقتصادی کار مربوطه استفاده نمایند. همچنین حق چاپ و تکثیر، شامل حقوق اخلاقی نیز می شود، بدین معنی که صاحب اثر ، (آن جا که لازم بداند) هویت خود را مبنی بر آفریننده اثر اعلام و متذکر می شود و چنانچه دیگران بتوانند با ایجاد تغییراتی در خود اثر، هتک حرمت اجتماعی او را باعث شوند، قادر است تا با ایجاد این تغییرات مخالفت کند. خالق یک اثر یا صاحب حق چاپ و تکثیر یک کار، می تواند به لحاظ حکومتی، حقوق قانونی خود را اعمال کرده و با ارائه دلایلی ناظر بر شواهد تولید غیرقانونی و یا تولید قاچاقی کالاهایی که به کار حمایت شده او مرتبط می شوند، دادگاه را وادار به بازپرسی (از متهمان) نماید. مالک اثر می تواند دستور قانونی توقف چنین فعالیت هایی را کسب کرده و همچنین به دلیل زیان مالی و وارد آمدن خدشه به شناسایی (هویت) منبع اثر، ادعای خسارت نماید.

[حقوق مربوط به حق چاپ کدام اند؟]

در پنجاه سال گذشته یک سری قوانین مرتبط با حق چاپ و تکثیر، به سرعت به وجود آمدند. این قوانین گرچه شبیه به قانون حق چاپ هستند، اما معمولاً محدودتر و به لحاظ زمانی، از اعتبار کمتری برخوردارند و عبارت اند از رعایت حقوق افراد یا سازمان هایی از قبیل:

هنرمندان (هنرپیشه گان سینما و موسیقی دانان) در اجرای اثر خود
تولید کنندگان نوارهای مخصوص ضبط صدا در کار خود
سازمان های تولید صدا و سیما در برنامه های رادیو و تلویزیونی خودشان

[چرا باید از حق چاپ و تکثیر حمایت کرد؟]

حق چاپ و حقوق مربوط به آن برای قوه ابتکار انسان امری ضروری است و باعث دلگرمی و انگیزه افراد می شود، بدین طریق که (صاحبان آثار یا کارها ) را به رسمیت شناخته و حق منفعت اقتصادی ایشان را خواستار می شود. تحت این نظام حقوقی، خالقان آثار، اطمینان می یابند که آثارشان بدون اینکه مورد استفاده غیرمجاز و یا دزدی واقع شود، انتشار می یابد. این روند به نوبه خود میزان دسترسی و بهره وری از لذایذ فرهنگی، کسب اطلاعات و تفریحات سالم را بالا می برد.

[حق چاپ و تکثیر چگونه با رشد تکنولوژی جلو رفته است؟]

حق چاپ و حقوق مربوط به آن، به طور فوق العاده ای هم گام با پیشرفت تکنولوژیکی چند دهه گذشته گسترش یافته اند، که البته پیشرفت مذکور باعث اشاعه طرق جدیدی از خلاقیت مانند ارتباطات جهانی مانند ماهواره و دیسکت های کامپیوتری بوده است. اما انتشار آثار از طریق اینترنت که از جمله جدیدترین پیشرفت های تکنولوژی است، مسائل جدیدی را در خصوص حق چاپ به وجود آورده است و WIPO عمیقاً با چالش هایی که فعلاً در سطح بین المللی در خصوص تعیین استانداردهای جدید مطرح و جهت حمایت از حق چاپ در حیطه بسیار بزرگتری چون Cyberspace، صورت می گیرد؛ درگیر بوده است. این سازمان از قرارداد حق چاپ و قرارداد مالکیت صوتی (که غالباً در کنار هم به عنوان قراردادهای اینترنتی نامیده می شوند) و هنجار بین المللی که در این خصوص تدوین می شوند، به منظور جلوگیری از دسترسی و استفاده غیر مجاز از آثار خلاق در اینترنت و یا دیگر شبکه های دیجیتالی حمایت می نماید.

[حق چاپ و تکثیر چگونه تنظیم می شود؟]

حق چاپ بر فرآیندهای رسمی متکی نیست. یک کار خلاق به محض به وجود آمدن، حمایت شده تلقی می شود. اما به عنوان مثال، بسیاری از کشورها با هدف شناسایی و تشخیص عناوین کارهای مختلف از یکدیگر، دفتر ملی حق چاپ و قوانینی برای ثبت آثار دارند. بسیاری از مالکان آثار خلاق، روش و وسیله ای جهت پی گیری اجرای قانونی و حکومتی حق چاپ ندارند. (حال آنکه) شاهد هستیم که لزوم استفاده از این حق در کارهای ادبی، هنر موسیقی و هنرهای سینمایی، روز به روز بیشتر و در بعد جهانی گسترده تر می گردد. لذا اقدام به تأسیس یک سازمان یا انجمن مدیریت جمعی در این خصوص، گرایش رو به رشدی است که در بسیاری از کشورها آغاز شده است. این انجمن ها می توانند اعضا خود را از مزایای تخصص های اداری و حقوقی سازمان، بهره مند نمایند و فعالیت آن ها می تواند حق امتیازی که به دلیل استفاده بین المللی از نتیجه کار اعضا حاصل می شود به آنها واگذار نمایند.

[کارکنان]

کارشناس دفتر: خانم مهندس مرضیه قدیری زوج

[اعضا]

اعضا ثابت (با حکم معاون پژوهش و فناوری):

 1. دکتر سعادت کامگار ( عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی)
 2. دکتر مهرداد نیاکوثری ( عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی)
 3. دکتر کمال حداد (عضو هیات علمی مهندسی مکانیک)
 4. دکتر عبدالمحمد علمداری (عضو هیات علمی دانشکده شیمی، نفت و گاز)
 5. دکتر مهرزاد بیغش ( عضو هیات علمی دانشکده برق و کامپیوتر)
 6. دکتر سید مجتبی زبرجد ( عضو هیات علمی دانشکده مهندسی)
 7. دکتر محمد مهدی درودمند ( عضو هیات علمی دانشکده علوم)
 8. دکتر علی رضایی ( عضو هیات علمی دانشکده حقوق)

اعضا متغیر

با توجه به دستور جلسه تا سقف 3 نفر از اعضا هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی

 

[collapse/]

آیین نامه ضوابط و خط مشی مالکیت فکری

آیین نامه هماهنگی مراجع منطقه ای برای ارزیابی اختراعات